Pontosítva a címet: megközelítette bolygónkat egy idegen civilizáció, ismeretlen eredetű objektuma, miközben mi, Földlakók azt hittük, csupán egy üstökös, vagy aszteroida haladt el mellettünk. Az esetre 2017 október 19-én került sor, amikor a Hawaii szigetekhez tartozó Mauin egy csillagvizsgáló teleszkópja érzékelte a - később Hawaii nyelven 'Oumuamua (azaz első távoli üzenet) névre keresztelt - furcsa formájú tárgyat. A különös objektum 11 napig volt érzékelhető a Földről, majd elhagyta bolygónk körzetét és Pegazus csillagkép irányába haladva, néhány hónappal később távozott naprendszerünkből.
A kép forrása: bbc.com, AFP
Az Oumuamua alakját még a csillagászok is megdöbbentőnek találták, hiszen az aszteroidákra jellemző 3:1 méretarány helyett 10:1 volt a hossz-vastagság aránya. Hossza elérte a 400 métert, vastagsága azonban csak 40 méter volt. Amíg mellettünk elhaladt többször változtatta sebességét is, melynek legnagyobb értéke a Nap közelében elérte 316 ezer km/h -t.
A temérdek szempontból rendhagyó eseményt a nemzetközi csillagász-szakma - néhány megmagyarázhatatlan érdekesség elismerésén túl - meglepő közönnyel fogadta, egyetlen kivétellel: Avi Loeb professzor, a Harvard Egyetem tanszékvezető előadója és kutatója egy egész könyvet szentelt a jelenségnek. Műve Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life Beyond Earth (Földönkívüli – Egy idegen civilizáció első nyomai) címen éppen most, 2021 január 26-án jelent meg (magyar nyelven is). Művében a professzor felveti annak lehetőségét, hogy az 'Oumuamua valójában egy olyan idegenek által készített objektum, mely a világegyetem feltérképezését végzi, miközben szondaként járja a galaxisokat. Elképzelhető, hogy adatokat gyűjt (és talán továbbít) egy messzi civilizáció számára. Ha így van, érdekes lenne tudni, hogy rólunk tett e vajon "jelentést" vagy az óriási fejlődésbeli különbség miatt úgy ment el mellettünk, mint ahogy mi is elmennénk egy hangyaboly zárt világa mellett, nem akarva kapcsolatot teremteni velük.
Bár a tudományos világ nem sorakozott fel Loeb elképzelése mögé, sokan figyeltek fel a tudós elgondolására, így valószínűleg könyve is óriási siker lesz (tegyük hozzá: joggal). Személyes véleményemet fogalmazom meg, amikor azt mondom: a legkevésbé sem légből kapott a professzor hipotézise. Az 'Oumuamua mind alakját, mind sebességét, mind pedig pályáját tekintve eltér minden korábban megfigyelt üstököstől és aszteroidától. Ami pedig az idegen civilizáció kérdését illeti: Loeb becslése szerint galaxisunkban (a Tejútrendszerben) legalább 50 milliárd olyan bolygó létezik, amely mind méretét, mind felszíni nyomását, mind légkörét, hőmérsékletét, mágnesességét (mely kiemelkedően fontos a légkör megtartásában) és egyéb paramétereit tekintve is hasonló a Föld adottságaihoz, sőt még vízzel is rendelkezik. Ezek bármelyikén kialakulhatott élet, sőt fejlett életforma, akár a miénket meghaladó civilizáció is (és akkor még nem beszéltünk a galaxisunkon kívüli területekről).
Az 'Oumuamua könnyen lehet, hogy egy fejlett kultúra, egy nálunk magasabb technológiai és civilizációs szinten álló életforma "terméke", mely a világűrt kutatja, mint ahogyan mi is szondákat küldünk saját galaxisunk feltérképezésére. Az amerikai Voyager 1 űrszonda 1977 óta rója a világűrt, jelenleg a Naprendszer határvidékén jár, nagyjából 21 milliárd kilométerre tőlünk (61 ezer km/h -val haladva).
De nézzük, miért is olyan nehéz sokak számára elhinni, hogy a rejtélyes objektum nem egy aszteroida, hanem annál sokkal több? Szokatlan és műszerezett űrhajóra cseppet sem emlékeztető megjelenése szerepel első helyen. Vegyük azonban figyelembe azt az eshetőséget is, hogy egy nagyságrendekkel előttünk járó civilizáció egészen más objektumokat készít, mint mi. Ha például egy mai korszerű helikopter megjelenne egy őskori szinten álló emberi közösség látóterében, valószínűleg egyáltalán nem hinnék, hogy emberkéz alkotta dologgal állnak szemben, hiszen az ő fogalmaik szerint az ember kőbaltát, kést, lándzsát készít, ám az előttük felbukkanó rejtélyes dolog inkább egy óriási szitakötőre emlékezteti őket. Ugyanígy mi is csak saját fejlettségünknek megfelelő határok közt tudunk gondolkodni a világűrben keringő tárgyakról, nem feltételezve, hogy egy fejlett eszköz nagyon eltérhet attól, amit jelenleg tudósaink előállítanak az űr meghódítására.
Ha az Oumuamua valóban idegen civilizáció terméke, akkor könnyen lehetséges, hogy felfedezte az emberiség földi kultúráját és talán érdemesnek minősíti majd a kapcsolatfelvételre is. Az már más kérdés, hogy ez mennyire lenne kedvező számunkra, tekintve, hogy a történelemben eddig a fejlettebb világok rendszerint eltiporták a gyengébbeket, mint ahogyan az amerikai indiánok világát felfedező spanyol, portugál majd angol felfedezők is majdnem kiirtották a fejletlenebb azték, maja, később pedig az Észak-amerikai indián civilizációkat.
Felhasznált anyagok:
- bbc.com (2018 november 9.) - Why some Harvard scientists believe say dis object confam say aliens exist.
- scientificamerican.com - 2020 augusztus 19.Rafi Letzter
Ha érdekesnek találtad, várunk Facebook oldalunkon is!
2020.12.12.23:25