Esélyesnek látszik november 4-én szerdán reggel, hogy Donald Trump folytathatja majd elnökségét egy újabb 4 éves ciklussal 2021-től is. A választás előtti utolsó napokban még nagyon szoros, fej-fej melletti versengésről szóltak az elemzői hírek, sőt az amerikai médiumok többsége inkább Biden győzelmét prognosztizálta. Az első befutó adatok és közvélemény-kutatások azonban már nagyon hasonló szavazatszámokról szóltak, a billegő államokban inkább Trump elsőbbségével. Ez a poszt előbb Trump esetleges győzelmének okait boncolgatja (ha ő nyer, az vajon miért lehet), majd Biden diadalának hátterét taglalja (megfejtve, hogy ha így alakulna, az miért lenne lehetséges).
Tóth Gergely (telex.hu) elemzése (2020 november negyedekei állapot.)
Bidennek hoznia kell(ene) Arizonát (ez szinte biztos) és Nebraska 2. számú választókerületét (ez az állam unortodox módon a képviselőházi választókerületek szerint osztja szét az elektorait, ebből valószínűleg egyet meg fog csípni Biden), ezen kívül nyernie kell Michiganben és Wisconsinban. Apró bökkenő, hogy mindkét államban Trump vezet, igaz, a feldolgozásra váró szavazatok olyan forrásból érkeznek, hogy nem kizárt a demokrata fordítás. Meg kell nyernie a 20 elektort adó Pennsylvaniát, ahol a szavazatok kétharmadának összeszámlálását követően tetemes, 14 százalékos hátrányban van; illetve Michigant és Wisconsint. A michigani és wisconsini kötelező körök mellé elég lenne hoznia a 16 elektort biztosító Georgiát vagy Észak-Karolinát is; viszont ez utóbbiakban hiába záródik az a bizonyos olló, a szavazatok több mint 90 százalékát összeszámlálták, így egyre valószínűtlenebb a demokrata győzelem. /telex.hu/
Mit várhattunk volna Bidentől? Joe Biden a demokraták elnökjelöltje egy sokkal megengedőbb, toleránsabb és humánusabb menekült-politikát ígért, amihez a szegények, rászorultak kiterjedtebb támogatása társult volna. Biden egyértelműen Barack Obama egészségügyi és szociális belpolitikájának folytatására készült. Gyökeres fordulat lett volna várható a klímapolitikában is (annak sokkal komolyabban-vételével), mint ahogyan a belső zavarások kezelésében is egészen más hozzáállást ígért a Biden-csapat. Ami viszont valóban súlyponti kérdésként merült fel, az az amerikai gazdaság-irányítás illetve a külpolitika. Ezzel el is érkeztünk a fő kérdéshez: miért várható Trump győzelme.
- Első ok: Trump alapvetően javítani tudott - főleg az Obama-korszakhoz képest - az amerikai gazdaság helyzetén, ami főleg annak figyelembevételével nagy teljesítmény, hogy a világjárvány miatt egy recessziós közegben kellett az Egyesült Államoknak gazdasági téren talpon maradnia.
- Második ok, hogy egy globális válságban az USA lakossága nem szokott vezetőt-váltani, sokkal jellemzőbb a legfőbb vezető támogatása, ha komoly bajba kerül az ország.
- Harmadik ok: Biden bizonytalansági tényező mind életkora, mind szellemi-egészségi állapota, mind pedig korrupciós múltja miatt. Márpedig válság-helyzetben a bizonytalanság a leginkább kerülendő körülmény. (Tegyük még hozzá: esetleges munkaképtelensége esetén alelnöke lépne a helyébe, ám Kamala Harris - mint első női, afroamerikai indiai alelök-jelölt - újabb bizonytalansági tényező a választók többségénél.)
- Negyedik ok: Trump külpolitikája egy USA központú, politikailag az amerikai érdekeket maximálisan képviselő és a demokraták külpolitikánál jobban patrióta felfogású diplomáciát képvisel
- Ötödik ok: a migránsok, menekültek, illegálisan érkezők és törvénytelenül az Egyesült Államokban tartózkodók kérdésében (akik együttesen több milliós létszámot képviselnek az USA -ban) Trump politikája a határozottabb és a többség számára nagyobb biztonságot adó.
A kép forrása: WPTA21.com
Más kérdés, hogy a világ, azon belül is Európa illetve Magyarország nyer e egy újabb Trump-korszakkal? A válasz: sajnos nem. A mindenkit, de főleg gyermekeinket komolyan érintő klíma-helyzet tovább romlik majd (ezen a téren Trumptól semmi előrelépés nem várható) és az Amerika - Európa kapcsolatrendszer (mely bennünket, magyarokat közelről érint) egy folytatódó távolodást élhet meg. Nem beszélve a kalandor jellegű Trump-külpolitika veszélyeiről, melyek a világbiztonságot alapvetően befolyásolják (sajnos negatív irányba).
Ezzel el is érkeztünk oda, hogy ha Biden győzne, az vajon miért lenne lehetséges? Itt is öt tényező említhető meg, nézzük ezeket:
- Első ok: az embereknek elegük van a megosztottságból, a széthúzásból, a belső harcokból, mindabból, amit a jelenlegi republikánus oldal tesz az Egyesült Államokkal
- Második ok: Trump rosszul kezeli a belső zavargásokat, mindenfajta toleranciát mellőzve
- Harmadik ok: Trump rosszul kezeli a koronavírus járványt, eleinte semmibe vette a veszélyt, később pedig látszat-intézkedéseket tett csupán
- Negyedik ok: Külpolitika . Az Egyesült Államok már-már háború-közeli feszültséghelyzetbe került Kínával és Iránnal is, elsősorban a Trump kabinet kemény diplomáciája miatt.
- Ötödik ok: Migráns-politika, mely Trump alatt az USA -ba illegálisan érkezők visszatartására és kiutasítására fókuszál, nem gondolva azokra a milliókra, akik már egy ideje az országban élnek, dolgoznak és alapítanak családot.
A kép forrása: britannica.com
A fenti térképen az USA államai láthatóak, mindegyikben egy számmal, mely az adott állam népesség-arányosan meghatározott elektori számát jelenti. A pirossal jelzett államok adják a legtöbb elektort, ezek: Kalifornia, Texas, New York, Florida, Pennsylvania, Illinois. Összesen 538 elektori szavazat létezik, de aki 270-et begyűjt, az megnyeri a választást. Lapzártánkkor (november 4-én este) Bidennek már 253 elektori voksa volt a billegőnek számító Wisconsin és Michigan megnyerésével. November 4-én este tehát, még nem dőlt el semmi. De melyik jelölt hozna fellendülést és biztonságos jövőt?
Összességében azt mondhatjuk: az USA Trump elnökségével járna jobban, a világ pedig Bidenével.
Ha érdekesnek találtad, várunk Facebook oldalunkon is!
2020.11.04.10:50