Hosszú ideje keressük azokat az égitesteket a végtelen világűrben, melyeken kialakulhatott az élet, vagy amelyeken adottak a feltételek az élet későbbi kialakulásához, netán a terraformáláshoz (amikor egy planétát mi magunk teszünk lakhatóvá, a körülmények alakításával).
A tudomány mai állása szerint a következő adottságokkal kell rendelkeznie egy égitestnek ahhoz, hogy azon az élet ki tudjon alakulni:
- -- Kőzetbolygónak kell lennie, vagyis szilárd bolygófelszínnel kell rendelkeznie. Ilyen kőzetbolygó a Föld közelében a Merkur, Vénusz és a Mars, illetve kőzet alapú égitest még a Hold, és a Ceres törpebolygó illetve a Jupiter két holdja, az Europé és az Io. Vannak azonban extraszoláris, vagyis Naprendszeren kívüli kőzetbolygók is, mint például a 4 fényévre található Proxima b.
- -- A folyékony víznek biztosítottnak kell lennie a bolygófelszínen
- -- Megfelelő hőmérsékleti körülményeknek kell uralkodniuk (mind a forróság, mind a hideg irányában)
- -- Légkörnek kell lennie a bolygó körül, melynek mentesnek kell lennie az emberre (és általában az életre) ártalmas anyagoktól
- -- Megfelelő légköri nyomás szükséges a bolygó körül
- -- Mágnesesnek kell lennie a bolygónak (szükséges a magnetoszféra), mely lehetővé teszi a kozmikus sugárzással szembeni védelmet és a légkör megtartását
- -- Megfelelő, a Földéhez hasonló gravitáció szükséges
- -- Megfelelő éghajlati-időjárási körülmények a felszínen: a bolygófelszíni időjárásnak mentesnek kell lennie az óriás-viharoktól, a több száz kilométeres szelektől és a mérgező esőktől.
- -- Megfelelő fényviszonyok szükségesek
- -- Mentesnek kell lennie a bolygónak a világűrből érkező veszélyektől (pl aszteroida, meteorit aktivitás, közeli csillagkitörés ... stb).
A felsoroltakon kívül még sok-sok küszöbfeltétel szükséges, de a felsorolt 10-nek mindenképp biztosítottnak kell lennie.